Pitný režim

pitný režim

 

 

 

 

 

 

Nemocné ledviny nemusí bolet…CO A KOLIK BYCHOM MĚLI VYPÍT?

Stejně tak jako si hlídáme množství vydané a přijaté energie, je vhodné udržovat v rovnováze i výdej a příjem tekutin.

Pijete opravdu dost?

Víte kolik a jakých tekutin denně vypít?

Věděli jste, že poškození ledvin nebolí a jsou schopny fungovat dokonce i při poškození více než z 80 %? Mnoho pacientů se o svém poškození ledvin dozví až při jejich úplném selhání a nástupu na hemodialýzu.

 

13.3. 2014 proběhl 9. ročník Světového dne ledvin, kde si lidé mohli nechat opět jako každý rok vyšetřit zdarma ledviny.

OTESTUJTE SE V DOTAZNÍKU, JAK JSTE NA TOM VY? VSTUPTE ZDE

Průměrná spotřeba tekutin se udává na přibližně 30 ml/kg váhy,  v období suchého a parného počasí či při vyšším výdeji tekutin pocením se nároky tekutin zvyšují až na 50 ml/kg i více.

Každý si však musí nalézt optimální množství tekutin sám, jen není vhodné pít jen v momentě, kdy nastane pocit žízně, řada lidí tento pocit „necítí“ a často tento signál přichází až v momentě, kdy je již tělo dehydratováno. Pozor však i naopak na zvýšený pocit žízně, který může signalizovat např. cukrovku.

Tekutiny je nutné přijímat během dne rovnoměrně, vždy uvádím klientkám v poradně, že s lidským tělem je to stejné jako s květinami, také potřebují dodávat tekutiny pravidelně a v optimálním množství.

Nejvhodnější tekutiny pro hrazení běžnou ztrátu tekutin jsou slabě mineralizované vody, balené kojenecké vody, pitná voda z vodovodu. (Každý máme nárok požádat vodárnu v místě bydliště o poskytnutí údajů o kvalitě vody.

Pro zpestření pitného režimu je možné ochutit vodu různými způsoby, oblíbená je máta, limetka, salátová okurka. Některé klientky v poradně mají velmi oblíbenou dokonce vodu s citronem a kajenským pepřem, pepř pomáhá podporovat trávení, citron snižuje glykemický index stravy.

Během redukce váhy jsou velmi vhodné čaje, zelený čaj, zázvorový, mátový čaj.

CO A KOLIK VYPÍT PŘED CVIČENÍM, BĚHEM CVIČENÍ, PO CVIČENÍ

  • Před pohybovou aktivitou je vhodné vypít kolem 500 ml v dávkách rozložených do cca 60 minut před výkonem.
  • Během výkonu pak přijímat přibližně 100 ml tekutin každých 10-15 minut.

Je vhodné doplňovat nápoje obohacené o ionty a minerální látky. Může to být tzv. iontový nápoj, speciální nápoje určené pro sportovní výkon. Při redukci váhy sledujte složení a podíl sacharidů, samozřejmě je vhodné vybírat nápoje bez sacharidů.

V každém případě platí omezit v pitném režimu sycené nápoje, které dráždí žaludeční sliznice, neumožnují vypít větší množství tekutin a dodávají do těla nepříznivý CO2, což je pro tělo odpadní produkt. Dále omezujeme kolové nápoje, které obsahují fosforečnany mající negativní vliv na hladinu vápníku v těle, způsobují erozi zubní skloviny, v žádném případě nejsou vhodné pro osoby s osteoporózou a pro děti.

Po fyzickém výkonu je vhodné opět doplnit tekutiny dle potřeby, jen je potřeba dbát na pozvolný přísun tekutin, tedy stejně jako replica rolex watches během sportovního výkonu ještě cca hodinu po cvičení doplňujte opatrně 100 ml tekutin každých 10-15 minut. Zde je opět vhodné doplnit ionty a minerální látky, příležitostně po dlouhém sportovním výkonu i např. nealkoholické pivo, které obsahuje mnoho minerálních látek. U redukce váhy dejte pozor na konzumaci slazených nápojů. V neposlední řadě omezujeme množství alkoholických nápojů, nápoje obsahují umělá aditiva.

Těším se na vás u dalšího článku,

Nikola Hanyšová

 

Sorry, comments are closed for this post.